השקת "התהום- מה באמת מפריד בינינו לבין העולם הערבי" במרכז למורשת מודיעין (מל"מ) 11.7.11

התהום- מה באמת מפריד בינינו לבין העולם הערבי?

מאת אלי אבידר

התהום הוא ספר העוסק בסכסוך הערבי ישראלי מזווית שלא נחקרה עד כה.

לראשונה אושר לספר את סיפור גיוסו של סוכן ערבי (פלסטיני) ביחידת המודיעין 504. זו הפעם הראשונה שלקורא יש אפשרות להיכנס ללב ההתרחשויות ולחדר שלעולם יהיה סגור בפני הציבור. נכון שכבר נחשפנו לסיפורים על פועלו של "סוכן" (אפשר לכתוב משת"פ או שזה לא אותו דבר?) אך מעולם לא אושר לדבר על מבצע גיוס ספציפי, ועל הטלטלות הרגשיות וההתמודדויות המקצועיות והאמוציונאליות של איש ביטחון, מגייס סוכנים. הספר פורט לאורך 15 עמודים את המתרחש בתוך חדר ההפעלה, חדר סמוי מן העין, ביחידה 504.

 

חשיפה ראשונה נוספת, לא תוכל להשאיר איש מאיתנו אדיש. אבידר חושף בספרו כי בפגישה חשאית בה השתתף, הצהיר שלמה בן עמי (כשר חוץ בממשלת ברק) כי ישראל תסכים לכניסת עד 400,000 פליטים פלסטינים לתחומי הקו הירוק. אלי אבידר, כשגריר ישראל בקטאר השתתף בישיבה שכל זכר ממנה נמחה אחרי כן ממסמכים רשמיים ומספרו של שלמה בן עמי. 

בנוסף, אבידר מעלה זיכרונות ססגוניים מימי שירותו בקטאר, וגם כאלו פחות משמחים כמו ניסיון ההתנקשות בו ומספר על מהלך הונאה משותפת של ישראל, ארה"ב וקטאר שהתקיים בנובמבר 2000. הימים ימי הפסגה בקטאר – ארגון המדינות האסלאם (ככה להגיד?) איים בביטול הפסגה אם נציגות ישראל תישאר בקטאר. שר ההגנה האמריקאי, וויליאם כהן, שיקר במצח נחושה והודיע בריש גלי כי ישראל סולקה מקטאר. הדבר נעשה בהסכמת קטאר ובידיעת הנציגים הישראלים שנשארו במדינה. כתבי ידיעות אחרונות (אייכנר ופרי) עלו על סיפור ההונאה בזמנו אך הוצע צו איסור פרסום.

 

דרונט בניית אתרים